Coaches Records Archives


 


2011 Girls’ Coach of the Year Awards

Division One

Division Two

Division Three

District
Coach of the Year
School
Region
Coach of the Year
33 Brian Clements Paw Paw 9 Randy Heethuis-Unity Christian
34 Joe Aernouts Hopkins 10 Bob Bukari-Detroit Country Day
35 Andy Hosmer Brooklynn Columbia Central 11 Art Moody-Flint Powers Catholic
36 Mike Hatfield Riv. Gabriel Richard 12 Burt Wachter-Orchard View
37 Bob Bukari Detroit Country Day
38 Keith Keitz Armada
39 Art Moody Flint Powers Catholic
Final
Div. Coach of the Year
40 Jim Flore Williamston Public Paul Stenglein-Frankenmuth
41 Boersma GR South Christian .
42 Burt Wachter Muskegon Orchard View Private Art Moody-Flint Powers
43 Frank Zarate Shelby
44 R. Barassi Freeland
45 Paul Stenglein Frankenmuth
46 T. Stewart Essexville-Garber
47 Chris Anderson Ludington
48 Andrea Krawkow Elk Rapids

 

Division Four

District
Coach of the Year
School
Region
Coach of the Year
49 Ed Maher Lake Michigan Catholic 13 Joel Vandekopple-Lansing Christian
50 Ron Smilanich Kalamazoo Christian 14 Aaron Miller-Bishop Foley
51 Ed Lundy Springport 15 Sheri Weston-Saginaw Nouvel
52 Ross Gordon Washtenaw Christian 16 Tricia Vanderkodde-N.P. Christian
53 Jessie Seaver A.A. Greenhills
54 Aaron Miller Bishop Foley
55 Demitrius G. Cardinal Mooney
Final
Div. Coach of the Year
56 Rich Ludwig Lakes/Everest Public Ryan Berends-N. Muskegon
57 Joel Vanderkopple Lansing Christian
58 Mike Cronkright Tri-Unity Christian Private Aaron Miller-Bishop Foley
59 Tricia Vanderkodde Northpointe Christian
60 Sheri Weston Saginaw Nouvel
61 Harbor Beach
62 Berends North Muskegon
63 Dee McCumber Mason County Eastern
64 Madison Charlevoix

 

2010 Boys’ Coach of the Year Awards

Division One

District Coach of the Year School Region Coach of the Year
1 Pat Norman Portage Central 1 John Conlon
2 Bob Stowe Ypsilanti Lincoln 2 George Tomasso
3 Reese Richardson Ann Arbor Huron 3 Bob Mondoux
4 George Tomasso Canton 4 Greg Kehler
5 Brian O’Leary Novi
6 Barry Brodsky Brother Rice
7 Thaier Mukhtar DeLaSalle Final Div. Coach of the Year
8 Bob Mondoux Utica Stevenson Public John Conlon
9 Dave Hicklin Troy
10 Josh VanHouten Utica IKE Private Kevin Tuite
11 Josh Hickey Rochester Adams
12 Greg Kehler Grand Blanc
13 Rob Williams Brighton
14 John Conlon East Kentwood
15 Brent Wyckoff Holland West Ottawa
16 Traverse City West Jason Carmien

 

Division Two

District
Coach of the Year
School
Region
Coach of the Year
17 Tim Hale Vicksburg 5 Greg Ceithaml
18 Garry Snyder Plainwell 6 Doug MacAulay
19 Matt Boersma Eaton Rapids 7 Chad Kenny
20 Scott Forrester Dexter 8 Frank Andrade
21 Ben Zolynsky Riverview
22 Eric Haley Divine Child
23 Paul Bartoshuk Country Day
Final
Div. Coach of the Year
24 Doug MacAulay BH Lahser Public Frank Andrade
25 Chad Kenny Lapeer East
26 Jamal Mubarekah DeWitt Private
27 Greg Ceithaml Holland
28 Dan Siminski East Grand Rapids
29 Frank Andrude GR Northview
30 Chris Hamman Greenville
31 Evan Huizenga Goodrich
32 Luke Rumohr Cadillac

Divison Three

District Coach of the Year School Region Coach of the Year
33 Mike Williams Dowagiac 9 Bruce Huttenga
34 Mark Lewis Galesburg-Augusta 10 Gus Flores
35 Tim Hart Quincy 11 Djon Camaj
36 Steven Shelton Grosse Ile 12 Bryan Mahan
37 Ryan Elchuk Pontiac Notre Dame Prep
38 Djon Camaj Almont
39 Gus Flores Lansing Catholic Final Div. Coach of the Year
40 Blaine Kemme Belding Public Bryan Mahan
41 Bruce Huttenga GR South Christian Private Bruce Huttenga
42 Bryan Mahan Whitehall
43 Craig Thelen Ovid-Elsie
44 Doug Guenther Valley Lutheran
45 John Ayala Frankenmuth
46 Gary Schneider Oscoda
47 Mark Fralic Hart
48 Tom Spencer TC Christian

Division Four

District Coach of the Year School Region Coach of the Year
49 Woody Woolery Bridgman 13 Woody Woolery
50 Ken Beelen Holland Calvary 14 Lucian Popescu
51 Ivan Van Duyn Kalamazoo Christian 15 Dennis Brose
52 Lucian Popescu Ann Arbor Greenhills 16 Dave Hulings
53 Rich Block Lutheran Westland
54 Nasser Algahim Hamtramck Frontier
55 Dennis Brose Southfield Christian Final Div. Coach of the Year
56 Caleb Combs Oakland Christian Public Jeremy Tjapkes, North Muskegon
57 Joel Vande Koppe Lansing Christian .
58 Evan Haskill Potters-House Private Dave Hulings, Western Michigan Christian
59 Mike Noorman Covenant
60 David Hulings Western Michigan Christian
61 Phil Bowen Harbor Beach
62 Dick Walhout McBain Northern Michigan Christian
63 Randy U’Ren Suttons Bay
64 Patt Collins Harbor Lights Christian

2010 Girls Coach of the Year Awards

Division One

District Coach of the Year School Region Coach of the Year
1 Muskegon Reeths-Puffer Ben Ritsema 1 Pat Norman
2 John Conlon East Kentwood 2 Jeff Neschich
3 Pat Norman Portage Central 3 Brian O’Leary
4 Brian Guggemos Okemos 4 Aaron Donaghy
5 Shabazz Ann Arbor Pioneer
6  Jeff Neschich Plymouth
7 Dearborn Armen Alabakoff Final Div. Coach of the Year
8 Canton George Tomasso Public Brian O’Leary
9 Novi Brian O’Leary Private
10 Grosse Pointe South Gene Harkins
11 Troy Brian Zwislak
12 Fraser Thaier Mukhtar
13 Rochester Adams Aaron Donaghy
14 Shelby Twp Eisenhower Mehrdad Nekoogar
15 Grand Blanc Greg Kehler
16 Midland Dow Gary Strickler

 

Division Two

District Coach of the Year School Region Coach of the Year
17 Jamie Leone Three Rivers 5 Jamal Mubarakeh – DeWitt
18 Lance Rogers Parma Western 6 Ken Shingledecker – Ladywood
19 Jamal Mubarakeh DeWitt 7 Barry Brodsky – Marian
20 Chris Morgan Skyline 8 Jamie Bogart – Forest Hills Northern
21 Gene Stephens Riverview
22 Ken Shingledecker Ladywood
23 Cliff Brandmier Berkley Final Div. Coach of the Year
24 Jonas VanCleef Regina Public Jamie Bogart – Forest Hills Northern
25 Barry Brodsky Marian Private Barry Brodsky – Birmingham Marian
26 Todd Derbey Haslett
27 Chad Wiseman Plainwell
28 Mark Recker Holland Christian
29 Jamie Bogart Forest Hills Northern
30 Dave Hulings Fruitport
31 Chad Kenny Lapeer East
32 Fran McMillan Bay City John Glenn

 

Division Three

Coach of the Year School Region Coach of the Year
Brian Clements Paw Paw 9 Randy Heethuis-HUC
Jason Boersma South Christian 10 Jim Flores-Williamston
Matt Caroll AAGR 11 Paul Stenglein-Frankenmuth
Mike Hatfield Riv. Gabriel Richard 12 Casey Wilcox-Suttons Bay
Bob Bukari DCD
Kunce Richmond
Jim Flores Williamston Final Div. Coach of the Year
Steve Kipp Pennfield Public `Jim Flore – Williamston
RANDY HEETHUIS UNITY CHRISTIAN
Jeff Lohman Muskegon Oakridge Private Randy Heethuis-Unity Christian
Chris Smith Lakeview
Art Moody Powers Catholic
Paul Stenglein Frankenmuth
Rodrigo Barassi Freeland
Casey Wilcox Suttons Bay
Mark Stormzand Cheboygan

 

Division Four

District Coach of the Year School Region Coach of the Year
49 Ed Maher Lake Michigan Catholic 13 Tim Halloran
50 Tim Halloran Hackett 14 Aaron Miller
51 Keith Johnson Quincy 15 Rich Ludwig
52 Scott Applin St. Mary’s C.C. 16 Meg Murphy
53 Jessie Seaver Greenhills
54 Aaron Miller Foley
55 Andrew Rohde Memphis Final Div. Coach of the Year
56 Rich Ludwig Lakes/Everest Public Meg Murpy
57 Rod Clickner Dansville Private Rich Ludwig
58 Mike Cronkright Tri-Unity Christian
59 Tricia VanderKodde Northpointe Christian
60 Sheri Weston Saginaw Nouvel
61 Shawn Orlik Pigeon Laker
62 Brenda Seguin Hart
63 Meg Murphy Glen Lake
64 Carol Madison Charlevoix

2009 Boys Coach of the Year Awards

Division One:

District Coach of the Year School Region Coach of the Year
1 Caledonia 1 Aaron Smith – Holt
2 Todd Pheiffer Ann Arbor Huron 2 Ed McCarthy – Plymouth Salem
3 Sean Gordan Dearborn 3 Barry Brodsky – Brother Rice
4 George Tomosso Canton 4                        – Rochester Adams
5 Ed McCarthy Salem
6 Brian O’Leary Novi
7 Kevin Tuite UofD Jesuit Final Div. Coach of the Year
8 Tim Storch Troy Athens Public Aaron Smith
9 Barry Brodsky Brother Rice Public S.
10 Josh VanHouten Utica Eisenhower Private Barry Brodsky
11 Josh Hickey Rochester Adams
12 Chris Stevanovic Walled Lake Northern
13 Aaron Smith Holt
14 Aaron Dean Grand Haven
15 Kavoos Siavoshnia Flushing
16 Midland Dow

 

Division Two:

District Coach of the Year School Region Coach of the Year
17 Brian Samuel Stevensville 5 Garry Snyder
18 Garry Snyder Plainwell 6 Chad O’Kulich
19 Mike Seal Techumch 7 Scott Batchlor
20 Scott Forrester Dexter 8 Randy Heethsuis
21 John Horrigan Trenton
22 Steve Motter Ferndale
23 Chad O’Kulich Cranbrook Final Div. Coach of the Year
24 Evan Huizenga Goodrich Public Scott Batchlor
25 Mike Dolan Marine City Private Randy Heethsuis
26 Karl Hanover St. Johns
27 Nick Binder Mason
28 Larry Klaasen GR. Christian
29 Randy Heethsuis Unity Christian
30 Paul Rosenbrook Forest Hills Eastern
31 Jack VanderLaan Sparta
32 Scott Batchelor Petoskey

Division Three:

District Coach of the Year School Region Coach of the Year
33 Benno Trenkle South Haven 9 Benno Trenkle – South Haven
34 Josh Ross Kalamazoo Hackett 10 Kyle Jean – Freeland
35 Noel Moreno Onsted 11 John Ayala – Frankenmuth
36 Steve Shelton Grosse Ile 12 Ken Cook – Tawas
37 Dave Rochlitz Lutheran North
38 Chad Finkbeiner Armada
39 Jack Zimmer Lansing Catholic Final Div. Coach of the Year
40 Bruce Huttenga GR South Christian Public Benno Trenkle – South Haven
41 Richard Young GR West Catholic Private Paul Bartoshuk – Detroit Country Day
42 Matt Goebel Newaygo
43 Doug Strait Ithaca
44 Kyle Jean Freeland
45 John Ayala Frankenmuth
46 Ken Cook Tawas
47 Dave Mix Reed City
48 Josh Block Charevoix

 

Division Four:

District Coach of the Year School Region Coach of the Year
48 Ginter Bansen Grace Christian 14 Reese Richardson
49 Woody Woolery Bridgman 15 Phil Bowen
50 16 Randy U’Ren
51 17 Nathan Sharpe
52
53
54 David Backhurst Universtiy Liggett Final Div. Coach of the Year
55 Caleb Combs Oakland Christian Public
56 Lynn Southgate USA Public S. Randy U’Ren
57 Private Nathan Sharpe
58 Dave Hulings Western Michigan Christian Public
59 Nathan Sharpe Freedom Baptist
60
61 Jeremy Tajpkes North Muskegon
62 Dirk Walhout McBain NMC
63 Randy U’Ren Suttons Bay
64 Rusty Chatfield Burt Lake

 

2009 Girls Coach of the Year Awards

Division One:

District Coach of the Year School Region Coach of the Year
1 Amira Ponne Rockford 1 Pat Norman
2 Pat Norman Poratge Central 2 Todd Pheiffer
3 Rob Antcliff Okemos 3 Nekoogar
4 Brian O’Leary Novi 4 Brian Zawislak
5 Todd Pheiffer Ann Arbor Huron
6 George Tomasso Canton
7 Final Div. Coach of the Year
8 Dave Hebesteit Churchill Public Pat Norman
9
10 Jen Nadeau Grosse Point North
11 Tim Storch Troy Athens
12 Nekoogar Eisenhower
13 Brian Zawislak Troy
14 Ken Snage Lake Orion
15 Andy Rishmawi Flushing
16 Richard Campbell Midland

 

Division Two:

District Coach of the Year School Region Coach of the Year
17 Steven Lohrke St. Joseph 5 Chris Orlandi
18 Chad Wiseman Plainwell 6 Barry Brodsky
19 Chris Orlandi Chelsea 7 Matt Sullivan
20 Scott Forrester Dexter 8 Hollie Bonnema
21 Suzanne Dickie Crestwood
22 Barry Brodsky Marian
23 Brooke Sweeney Lakeview Final Div. Coach of the Year
24 Bill Kinzer Lapeer East Public Hollie Bonnema
25 Matt Sullivan Fenton Private. Barry Brodsky
26 Nick Archer East Lansing
27 Steve Sanxter Caledonia
28 Hollie Bonnema East Grand Rapids
29 Jeremy Thelen Spring Lake
30 Jamie Bogart FH Northern
31 Phil Carter Kearsley
32 Fran MacMillan Bay City John Glenn

 

Division Three:

District Coach of the Year School Region Coach of the Year
33 Brian Clements Paw Paw 9 Randy Heethius-HUC
34 Thom Schacher Ostego 10 Bob Bukari – DCD
35 Damon Havlicek Jackson Lumen Christi 11 Art Moody – Flint Powers
36 Matt Caroll AAGR 12 Steve Vissia – Freemont
37 Bob Bukari DCD
38 Marc Frankland PNDP
39 Jim Flore Williamston Final Div. Coach of the Year
40 Randy Heethius HUC Public Jim Flore – Williamston
41 Jeff Lohman Muskegon Oakridge Private Randy Heethius
42 Art Moody Flint Powers Catholic
43 Tony Kunce Richmond
44 Paul Stenglein Frankenmuth
45 Steve Vissia Fremont
46 Rodrigo Barassi Freeland
47 Eric Szymchack Forest Area
48 Mark Stormzand Cheboygen

 

Division Four:

District Coach of the Year School Region Coach of the Year
49 Ed Maher Lake Michigan Catholic 13 Tim Halloran
50 Tim Halloran Hackett Catholic Central 14 Aaron Miller
51 Chris Hein Jackson Christian 15 Sheri Weston
52 Adil Solmani Greenhills 16 Dan McAllister
53 Nathan Yates PCA
54 Aaron Miller Bishop Foley
55 Jason Petrella Cardinal Mooney Final Div. Coach of the Year
56 Tim Holdridge Oakland Christian Public Kyle Lawton
57 Rod Clickner Dansville Private Tim Halloran
58 Tricia VanderKodde Northpointe Christian
59 Dan McAllister WMC
60 Sheri Weston Saginaw Nouvel
61 Dave DeCourval Bad Axe
62 Joel Bartell Algoma Christian
63 Bill Auxier TC Liberty
64 Carol Madison Charlevoix

2008 Boys Coach of the Year Awards

Division One:

District

Coach of the Year

School

Region

Coach of the Year

1 Andy Fuehr Portage Northern 1 John Conlon
2 K. Brazeau Bedford 2 Brian Lamphan
3 A. Alabakoff Dearborn 3 Lars Richters
4 Ed Macarthy Salem 4 Midland
5 Henry Klimas Northville
6 Lars Richters Livonia Stevenson
7 Sterling Hieghts Stevenson

Final

Div. Coach of the Year

8 Thaier Muhktar Warren DeLaSalle Public John Conlon
9 Dave Hicklin Troy Private Thaier Mukhtar
10 Dave Reno Port Huron
11 Matt Paukovitz Lake Orion
12 Aaron Smith Holt
13 John Conlon E. Kentwood
14 Aaron Dean Grand Haven
15 Gregg Kehler Grand Blanc
16 Jeff Richards Midland Dow

Division Two:

District

Coach of the Year

School

Region

Coach of the Year

17 Brian Samuel Stevensville Lakeshore 5 Tom Strikwerda
18 Gary Snyder Plainwell 6 Scott Forrester
19 Ron Rudlend Parma Western 7 Shawn Fulton
20 Scott Forrester Dexter 8 Scott Batchelor
21 Ben Zolynsky Riverview
22 David Reed-Nordwell Seaholm
23 Nick Spano SCS Lakeview Final Div. Coach of the Year
24 Phil Kimmel Brandon Public Scott Batchelor
25 John Thaler Oxford Private Chad O’Kulich
26 Shawn Fulton Lainsgburg
27 Nick Binder Mason
28 Paul Rosenbrook Forest Hills Eastern
29 Tom Strikwerda Holland Christian
30 Frank Andrade GR Northview
31 Ken Erny Fruitport
32 Scott Batchelor Petoskey

Division Three:

District

Coach of the Year

School

Region

Coach of the Year

33 Ryan Rosenkranz Edwardsburg 9 Benno Trenkle
34 Benno Trenkle South Haven 10 David Rochlitz
35 Joseph Macklin Jackson Lumen Christi 11 Evan Huizenga
36 Michael Mistaleski Ann Arbor Gabriel Richard 12 Bryan Mahan
37 John Pisacreta Bishop Foley
38 David Rochlitz Lutheran North
39 Floyd Lincoln Durand Final Div. Coach of the Year
40 Jack Zimmer Lansing Catholic Public Evan Huizenga
41 Bruce Huttenga GR South Christian Private Paul Barthoshuk
42 Bryan Mahan Whitehall
43 James Duggan Saginaw Nouvel Catholic
44 Evan Huizenga Goodrich
45 Terry Barrons Caro
46 Ken Cook Tawas
47 Rudy Guillen Manistee
48 Tom Spencer Traverse City Christian

Division Four:

District

Coach of the Year

School

Region

Coach of the Year

49Woody WooleryBridgman 13Woody Woolery50Tim BrownMarcellus 14Adil Salmoni51Joel VandeKoppleLansing Christian 15Dick Harding52Adil SalmoniAnn Arbor Greenhills 16Adam Prince53Rich BlockLutheran Westland   54Ed SackBirmingham Roeper   55David BackhurstUniversity Liggett FinalDiv. Coach of the Year56Dick HardingOakland Christian PublicWoody Woolery57Chris RanieerGenesee Christian PrivateDick Harding58Kyle LawtonBlack River   59Mike NoormanGR Covenant Christian   60Phil BowenHarbor Beach   61Adam PrinceMuskegon Catholic Central   62Ross MeadsBig Rapids Crossroads   63Randy U’RenSuttons Bay   64Patrick CollinsHarbor Light




John Conlon from East Kentwood selected 2007-2008 NSCAA Coach of
the Year:

On Friday night, January 18,
in Baltimore, MD, Soccer Coach John
Conlon, from
East Kentwood, received the 2007
National Soccer Coaches Coach of the Year Award (for
High School Boys) from the National Soccer Coaches
Association of America (NSCAA).
John was a Division One Regional NSCAA coach of
the year (along with Division One Girls’ Coach Brian O’Leary from
Novi High School and
Scott Forester, Division Two Boys’ Coach,
Dexter High School).  John, a
long time member of the the Michigan High School Soccer Coaches
Association (MHSSCA)
and its current acting President,
was nominated after a successful season leading the boy’s team from
EK to a State Soccer
Championship in the Fall of 2007, and was ranked nationally for most of
the season this past fall. 


John becomes the second coach in two years from the MHSSCA’s
40 plus years of history to receive a
National Coach of the Year Award.  Although the
MHSSCA has had many Regional winners,
John became only the second winner of this pretisgious award.  Last
year, Randy Heethius was the 2007 Girls is the first coach to make it to
the final level, as the winner of the Private/Parochial High School
Girls division. 

 

2008 Girls’ Coach of the
Year Awards

Division One:

District Coach of the Year School Region Coach of the Year
1 Heidi Greenland Rockford 1 Pat Norman
2 Pat Norman  Portage Central 2 Todd Pheiffer
3 Rob Antcliff Okemos 3 Chip Stencel
4 Deepak Shivraman Brighton 4 Merhdad Nekoogar
5 Todd Pheiffer  
6 Alabakoff  
7 Ron Meteyor   Final Div. Coach of the Year
8     Public  Todd Pheiffer – Ann Arbor Huron
9 Brian O’Leary    
10     Private  
11    
12    
13 Merhdad Nekoogar Eisenhower
14 Greg Kehler Grand Blanc
15 Andy Rishmawi Flushing
16 Jamie Smith TCC

Division Two:

District Coach of the Year
DISTRICT # COACHES NAME SCHOOL
17 BOB SCHODORF LAKESHORE
18 ANDY FUEHR PORTAGE NORTHERN
19 CHRIS ORLANDI CHELSEA
20 JOHN CARR TRENTON
21 SCOTT FORRESTER DEXTER
22 GLENN BREUHAN FARMINGTON
23 KEN PERLIN REGINA
24 DAVE MUCZYNSKI AVONDALE
25 STEVE COOK FENTON
26 NICK ARCHER EAST LANSING
27 MARK RECKER HOLLAND CHRISTIAN
28 LARRY KLAASEN GRC
29 BEN RITSEMA MUSKEGON REETHS PUFFER
30 JEREMY STACY FH CENTRAL
31 RANDY BLAKE KEARSLEY
32 SCOTT BATCHLOR PETOSKEY
Regional Coach of the Year
REGIONAL COACHES NAME SCHOOL
5 ANDY FUEHR PORTAGE NORTHERN
6 SCOTT FORRESTER DEXTER
7 STEVE COOK LAHSER
8 JEREMY STACY FH CENTRAL
Divisional Coach of the Year
TYPE COACHES NAME SCHOOL
Public Jeremy Stacey Forest Hills Central
Private Barry Brodsky Birmingham Groves

Division Three:

District Coach of the Year School Region Coach of the Year
33 Benno Trenkle South Haven 9 Randy Heethius-HUC
34 Michael Evans Allegan 10 Jim Flore – Williamston
35 Damon Havlieck Jackson Lumen Christi 11 Doug Green-PNDP
36 Matt Carroll Ann Arbor Gabriel Richard 12 Ryan Defore-Suttons Bay
37 Rick Christensen Lamphere
38 Doug Green Pontiac Notre Dame Prep
39 Jim Flores Williamston Final Div. Coach of the Year
40 Randy Heethius Hudsonville Unity Christian Public Jim Flores- Williamston
41 John Hawkins Grand Rapids West Catholic Private Randy Heethius – HUC
42 Art Moody Flint Powers
43 Keith Keitz Armada
44 Stan Krajkowski Saginaw-Nouvel Catholic Central
45 Chris Smith Lakeview
46 Robert Linton Midland-Bullock Creek
47
48 Ken Cook Tawas Area

Division Four:

District Coach of the Year School Region Coach of the Year
49 Evan Winkler Brandwine 13 Ron Smilanich
50 Ron Smilanich Kalamazoo Christian 14 Aaron Miller
51 Julia Stofka St. Mary Catholic Central 15 Jason Petrella
52 Adil Salmoni Ann Arbor Greenhills 16 Carol Madison
53 Aaron Miller Bishop Foley
54 Nathan Yates Plymouth Christian Academy
55 Jason Petrella Cardinal Mooney Final Div. Coach of the Year
56 Rich Ludwig Waterford Our Lady of the Lakes Public
57 Private
58 David DeCook Tri-Unity
59 Tricia VanderKodde North Pointe
60 Chris Rainear Genessee Christian
61 Mark Weidman Elkton Pigeon Bay Port
62 Dan McAllister West Michigan Christian
63 Bill Auxier Traverse City Liberty
64 Carol Madison Charlevoix

2007-2008 Boys’ Coach of the
Year Awards

Division One:

District Coach of the Year School Region Coach of the Year
1 Mark Garbaty Rockford 1 John Conlon
2 John Conlon E.Kentwood 2 Josh Van Houten
3 Brian Guggemos Okemos 3 Henry Klimas
4 Brian Lampnan Saline 4 Adam Bican
5 Armen Alabakoff Dearborn
6 Gene Harkins Grosse Pte. South
7 Henry Klimas Northville Final Div. Coach of the Year
8 Joe Nora Catholic Central Public John Conlon
9 Angel Ojeda Brother Rice Private Joe Nora
10 Thaier Mukhtar Warren DeLasalle
11 Dave Crawford Utica Ford
12 Josh Van Houten Utica Eisenhower
13 Mark Witcomb Rochester
14 Adam Bican Clarkston
15 Tom Wolcott Saginaw Heritage
16 Jason Carmien Traverse City West

Division Two:

District Coach of the Year School Region Coach of the Year
17 Andy Mathieson Vicksburg 5 Randy Heethuis
18 Andy Fuehr Portage Northern 6 Scott Forrester
19 Nick Binder Mason 7 Paul Rosenbrook
20 Scott Forrester Dexter 8 Nick Archer
21 Eric Haley Divine Child
22 Tim Russell Harrison
23 Nick Spano SCS Lakeview Final Div. Coach of the Year
24 Dave Muczynski Avondale Public Scott Forrester
25 Chad Kenny Lapeer East Private Randy Heethuis
26 Gary Melrose Owosso
27 Nick Archer East Lansing
28 Paul Rosenbrook FHE
29 Blair Lincoln Caledonia
30 Frank Andrade Northview
31 Ken Erny Fruitport
32 Jeff Young Ogemaw Heights

Division Three:

District Coach of the Year School Region Coach of the Year
33 Benno Trenkle South Haven 9 Bruce Huttenga
34 Josh Ross Otsego 10 Paul Bartoshuk
35 Joe Macklin Lumen Christi 11 Al Gredlein
36 Jim Rossow Grosse Ile 12 Evan Huizenga
37 Paul Bartoshuk Country Day
38 Mead Lakeville
39 Evan Huizenga Goodrich Final Div. Coach of the Year
40 Brent Sorg Williamston Public Al Gredlein
41 Bruce Huttenga South Christian Private Paul Bartoshuk
42 Brian Mahan Whitehall
43 Justin Fox Big Rapids
44 Doug Guenther Saginaw Valley Lutheran
45 David DeCourval Bad Axe
46 Ken Cook Tawas
47 Rudy Guillen Manistee
48 Al Gredlein Elk Rapids

Division Four:

District Coach of the Year School Region Coach of the Year
49 Woody Woolery Bridgman 13 Dave Hulings
50 Ginter Banson Grace Christian 14 Brian Atkins
51 Mike VanEtten Lenawee Christian 15 Dick Harding
52 Mark Kraatz Inter-City Baptist 16 Randy U’Ren
53 Dave Backhurst University Liggett
54 Brian Atkins Southfield Christian
55 Mike Cronkright Tri-Unity Christian Final Div. Coach of the Year
56 Matt Payton Freedom Baptist Public Randy U’Ren
57 Dave Hulings Western Michigan Christian Private Dave Hulings
58
59 Dick Harding Oakland Christian
60 Lynn Southgate Unionville Sebawing
61 Jeremy Tjapkies North Muskegon
62 Jim  ouchard Lincoln Alcona
63 Randy U’Ren Suttons Bay
64 Pay Collins Harbor Light

2006-2007 Girls’ Coach of the Year Awards



Randy Heethius from Hudsonville Unity Christian selected 2006-2007 NSCAA Coach of
the Year:

On Friday night, January 12,
in Indianapolis, IN, Soccer Coach
Randy Heethuis, from
Hudsonville
Unity Christian, received the 2006
National Soccer Coaches Coach of the Year Award (for
Private/Parochial High School Girls) from the National Soccer Coaches
Association of America (NSCAA).
Randy was a Regional NSCAA coach of
the year (along with Division One Girls’ Coach Brian O’Leary from
Novi High School and
Tony
Kunce
, Division Two Boys’ Coach, Richmond High School).  Randy, a
long time member of the the Michigan High School Soccer Coaches
Association (MHSSCA),
was nominated after a successful season leading the girls team from
Unity to a State Soccer
Championship in the Spring of 2006. 


Randy becomes the first coach in the MHSSCA
40 plus years of history to receive a
National Coach of the Year Award.  Although the
MHSSCA has had many Regional winners,
Randy is the first coach to mak
e
it to the final level. 

 


2007 Girls’ Coach of the Year Awards:

Division One:

District Coach of the Year School Region Coach of the Year
1 Cor Damhuis Grand Haven 1 Chip Stencil
2 Pat Norman Portage Central 2 Brian O’Leary
3 Rob Antcliff Okemos 3 Ron Meteyer
4 Brian O’Leary Novi 4 Todd Heugh
5 Dave Tapping Saline
6 Todd Phieffer Ann Arbor Huron
7 Dearborn Final Div. Coach of the Year
8 Ron Meteyer Northville Public Brian O’Leary
9 Butch Babler Mercy Private
10 Chip Stencil Grosse Pointe North
11 Sterling Heights Stevenson
12 Scott Boice LCN
13 Todd Heugh Rochester
14 Greg Kehler Grand Blanc
15 Steve Walker Saginaw Heritage
16 Richard Campbekk Midland

Division Two:

District Coach of the Year School Region Coach of the Year
17 Andy Beall Mattawan 5 Scott Forrester, Dexter
18 Andy Fuehr Portage Northern 6 Barry Brodsky, Marian
19 Scott Forrester Dexter 7 Dave Morgan, Lahser
20 Jim Stephens Riverview 8 Josh Shelson, FHC
21 Brent Petkus Livonia Ladywood
22 Barry Brodsky Marian
23 Dave Morgan Lahser Final Div. Coach of the Year
24 Nick Spano SCS Lakeview Public Barry Brodsky
25 Bill Kinzer Lapeer East Private
26 Jamal Mubarakeh DeWitt
27 Chad Wiseman Plainwell
28 Josh Sheldon Forest Hills Central
29 Jaime Bogart Forest Hills Northern
30 Jeff Merritt Mona Shores
31 Steve Hockin Swartz Creek
32 Scott Batchelor Petoskey

Division Three:

District Coach of the Year School Region Coach of the Year
33 Jeff Crafts Paw Paw 9 Randy Heethius-HUC
34 Justin Gut Otsego 10 Damon Havlicek -JLC
35 Damon Havlicek Jackson Lumen Christi 11 Ton Anagnost- Powers
36 Matt Caroll Ann Arbor Gabriel Richard 12 Steve Vissia-Fremont
37 Aaron Miller Bishop Foley
38 Keith Keitz Armada
39 Jim Flore Williamston Final Div. Coach of the Year
40
Bryan Bassett
Millington Public Steve Vissia – Fremont
41 Tom Anagnost Flint Powers Private Randy Heethius – HUC
42 Randy Heethius Hudsonville Unity Christian
43 Matt Langlois Muskegon Oakridge
44 Steve Vissia Fremont
45 Stan Krajkowski Saginaw Nouvel
46 Ken Cook Tawas
47 Frank Zarate Shelby
48 Mark Stormzand Cheboygan

Division Four (none supplied by the division):

District Coach of the Year School Region Coach of the Year
1 1
2 2
3 3
4 4
5
6
7 Final Div. Coach of the Year
8 Public
9 Private
10
11
12
13
14
15
16


2006-2007 Boys’ Coach of the Year Awards:

Division One

District Coach of the Year School Region Coach of the Year
1 Brent Wychoff West Ottowa 1 Gene Harkins
2 John Conlon East Kentwood 2 Lars Richters
3 Gabe Howard Portage Central 3 John Conlon
4 Deepak Shivraman Brighton 4 Jason Carmien
5 Bernie Turner Woodhaven
6 Ed McCarthy Plymouth Salem
7 Lars Richters Livonia Stevenson Final Div. Coach of the Year
8 Chris Grodzicki Dearborn Public Jason Carmien
9 Gene Harkins Grosse Pt. South
10 Thaier Mukhtar DeLaSalle
11 Barry Brodsky Beverly Hills Groves
12 Donald Dziuk Anchor Bay
13 Dave Crawford Utica Ford
14 Jaun Delgado Rochester Adams
15 Doug Bennett Davison
16 Jason Carmien Traverse City West

Division Two

District Coach of the Year School Region Coach of the Year
17 Jerry Holtgren Niles 5 Sam Piraine – Crestwood
18 Jack Heyboer Holland Christian 6 Nick Archer – East Lansing
19 Paul Kato Mason 7 Scott Forrester – Dexter
20 Scott Forrester Dexter 8 Randy Heethuis – Unity
21 Dan Rosso NB Huron
22 Sam Piraine Crestwood
23 Nick Spano Lakeview Final Div. Coach of the Year
24 Mike Thomas Seaholm Public Scott Forrester – Dexter
25 Chad Kenny Lapeer East Private Randy Heethuis – Unity
26 John Thaler Oxford
27 Nick Archer East Lansing
28 Pat Doyle EGR
29 Randy Heethuis Unity
30 Steve Vissa Fremont
31 Mark Daisy Mt. Pleasant
32 Scott Batchelor Petoskey

Division Three

District Coach of the Year School Region Coach of the Year
33 Woody Woolery Bridgman 9 Paul Bartoshuk – DCD
34 Beeno Treckel South Haven 10 Tony Kunce-Richmond
35 Damon Havlicek Jackson Lumen Christi 11 Woody Woolery-Bridgman
36 Jim Rossow Grosse Ile 12 Mark Dalak -Roscommon
37 Paul Bartoshuk Detroit Country Day
38 Tony Kunce Richmond
39 Tom Anagnost Flint  Powers Catholic Final Div. Coach of the Year
40 Jack Zimmer Lansing Catholic Central Public Tony Kunce-Richmond, Mark Dalak-Roscommon
41 Tim Ter Haar Calvin Christian Private Paul Bartoshuk-Detroit Country Day
42
43 Ciaran Byme Freeland
44 Shaun Orlik Elkton-Pigeon-Bay Port Laker
45 Ken Cook Tawas
46 Bryan Mahan Whitehall
47 Mark Dalak Roscommon
48 Tom Markham Cheboygan

Division Four

District Coach of the Year School Region Coach of the Year
49 John Kring Parkway 13 Dick Harding
50 Mike Van Etten Lenawee Christian 14 Dave Hulings
51 Adil Salmoni AA Greenhills 15 Mark Kraatz
52 Mark Kraatz Intercity Baptist 16 Ron Christie
53 Dick Harding Oakland Christian
54 Phil Cratty Lansing Christian
55 Chris Rainear Genesse Christian Final Div. Coach of the Year
56 Ed Maher Lake Michigan Catholic
57 Tom Carveth Heritage Christian Private Mark Kratz
58 Josh Tovey Freedom Baptist
59 Dave Hulings Western Michigan Christian
60 Tim Bryant Pentwater
61 Ron Christie Traverse City Christian
62 Eric Swartzendruber Fairview
63 Todd Chambers Big Bay de Noc
64


2006 Girls’ Coach of the Year Awards:

Division One

District Coach of the Year School Region Coach of the Year
1 1 Pat Norman
2 Pat Norman Portage Central 2 Ron Meteyer
3 Sam Ulstad Jackson 3 Brian Oleary
4 Deepak Shivraman Brighton 4 Juan Delgado
5 Dave Tapping Saline
6 Chris Morgan Pioneer
7 Chris Grodzicki Dearborn Final Div. Coach of the Year
8 Ron Meteyer Northville Public Brian Oleary
9 Brian Oleary Novi Private
10 Gene Harkins Gross Point South
11 Tim Storch Troy Athens
12 Scott Boice Lanse Cruise North
13 Todd Heugh Rochester
14 Juan Delgado Rochester Adams
15 Greg Kehler Grand Blanc
16 Tom Miller Midland Dow

Division Two

District Coach of the Year School Region Coach of the Year
17 5
18 6 Bob Holwerda, Holland Christian
19 7
20 8
21
22
23 Final Div. Coach of the Year
24 Public Rob Antcliff, Okemos
25 Private Bob Holwerda, Holland Christian
26 George Spiteri St. Clair Shores Lake Shore
27
28
29 David Hulings Fruitport
30 Jamaal Mubarakeh DeWitt
31
32 Sean Byram Gaylord

Division Three

District Coach of the Year School Region Coach of the Year
33 Rob Grashorn Paw Paw 9 Bob Bukari -DCD
34 Larry Klaasen Grand Rapids South Christian 10 Randy Heethuis -HUC
35 Damon Havlicek Jackson Lumen Christi 11 Jim Flores -Williamston
36 Bob Bukari Detroit Country Day 12 Ryan DeFour – Suttons Bay
37 Aaron Miller Madison Heights Bishop Foley
38 Keith Keitz Armada
39 Tom Anagnost Flint Powers Final Div. Coach of the Year
40 Paul Stenglein Frankenmuth Public Jim Flore – Williamston
41 Raji Mondol Saginaw Nouvell Private Randy Heethuis – HUC
42 Jim Flores Williamston
43 Randy Heethuis Hudsonville Unity Christian
44 Jeff Lohman Muskegon-Oakridge
45 Chris Smith Lakeview
46 Ken Cook Tawas
47 Kris Anderson Ludington
48 Ryan Defour Suttons Bay

Division Four

District Coach of the Year School Region Coach of the Year
51 Tim Halloran Kalamazoo Hackett 13 Adil Salmoni-Greenhills
52 Adil Salmoni Ann Arbor Greenhills 14 Tim Halloran-Hackett
53 David Backhurst University Liggett 15 Terri Shear-Clawson
54 Terri Shear Clawson 16 Patrick Ritsema-WMC
55 Lenny Glasstetter Lake Fenton
56 Jacqueline Reese Lansing Christian
57 Ron Smilanich Kalamazoo Christian Final Div. Coach of the Year
58 Tim TerHaar Calvin Christian Public
59 Patrick Ritsema West Michigan Christian Private Tim Halloran-Hackett
60 Mark Weldman EPBP
61 Andrew Rohde Memphis
62 Brenda Seguin Hart
63 Ron Christy TC Christian/St.Francis
64 Carol Madison Charlevoix


2005 Boys’ Coach of the Year Awards:

Division One

District Coach of the Year School Region Coach of the Year
1 John Conlon East Kentwood 1 Deepak Shivraman  Brighton
2 Jeremy Leffring Mona Shores 2 Thaier Mukhtar   De La Salle
3 BJ Snow Portage Central 3 Jay Louis Prescott  Brother Rice
4 Deepak Shivraman Brighton 4 Lars Richters    Livonia Stevenson
5 Bernie Turner Woodhaven
6 Dana Jackson Ann Arbor Huron
7 Lars Richters Livonia Stevenson Final Div. Coach of the Year
8 Chris Grodzicki Dearborn Public Lars Richters   Livonia Stevenson
9 Jason Hamilton Berkley
10 Thaier Mukhtar De La Salle Private Thaier Mukhtar   De La Salle
11 Jay Louis Prescott Brother Rice
12 Scott Boice Lanse’ Cruese North
13 Todd Heugh Rochester High
14 Eric Pfiefer Lake Orion
15 Greg Kehler Grand Blanc
16 Jason Carmien TC West
District Coach of the Year School Region Coach of the Year
17 Steven Lohrke St Joe 5 Randy Heethuis
17 Ben Trenkle S. Haven 6 Dave Hicklin
19 Paul Kato Mason 7 Paul Kato
20 Chad Scaling Chelsea 8 Nick Archer
21 Ben Zolynsky Riverview
22 Mark Kibit Divine Child
23 Nick Spano Lakeview Final Div. Coach of the Year
24 Dave Hicklin Lahser Public Nick Archer
25 Chad Kenny Lapeer East Private Randy Heethuis
26 John Thaler Oxford
27 Nick Archer East Lansing
28 Larry Klaasen GR Christian
29 Randy Heethuis Unity Christian
30 Jeremy Thelen Spring Lake
31 Mark Daisy Mt. Pleasant
32 Scott Batcholor Petoskey

Division Three

District Coach of the Year School Region Coach of the Year
33 Mike Williams Dowogiac 9 Al Gredlein
34 Jeff Crafts Paw Paw 10 Shaun Orlik
35 Damon Havlicek Jackson Lumen Christi 11 Matt Roberts
36 Jim Rossow Grosse Ile 12 Paul Bartoshuk
37 Paul Bartoshuk Detroit Country Day
38 Keith Kaitz Armada
39 John Ayala Frankenmuth Final Div. Coach of the Year
40 Brent Sorg Williamston Public Matt Roberts – Forest Hills Eastern
41 Matt Roberts GR Forest Hills Eastern Private Paul Bartoshuk- DCD
42 Andy Carlson Muskegon Orchard View
43 Craig Thelen Ovid-Elsie
44 Shaun Orlik Elkton-Pigeon-Bay Port Laker
45 Ken Cook Tawas
46 Pete Peterson Shelby
47 Al Gredlein Elk Rapids
48 Harbor Springs

Division Four

District Coach of the Year School Region Coach of the Year
49 Ginter Bansen Watervliet Grace Christian 13 Tom Singer – Suttons Bay
50 Terry Howdyshell Jackson Christian 14 Mark Soma – RO Shrine
51 Adil Salmoni Ann Arbor Greenhills 15 Jeremy Tjapkes – NM
52 Mark Kraatz Inter-City Baptist 16 Mark Kraatz – ICB
53 Mark Soma Royal Oak Shrine
54 Ed Sach Roeper
55 Kevin Imhoff New Covenant Christain Final Div. Coach of the Year
56 Sid Carrizales Lawton Public Jeremy Tjapkes – N.Muskegon
57 Private Mark Kraatz – Inter-City
58
59
60 Jeremy Tjapkes North Muskegon
61 Ross Meads Crossroads Charter
62 Mark Soma RO Shrine
63
64 Todd Chambers Cook-Big Bay de Noc

2005 Girls’ Coach of the Year Awards:

Division One:

District Coach of the Year School Region Coach of the Year
1 Core Damhuis Grand Haven 1 Deepak  Shivraman
2 Patrick Norman Portage Central 2 Henry Steinwascher
3 Doris Pipkins Holt 3 Brian O Leary
4 Deepak  Shivraman Brighton 4 Greg Kehler
5 Dave Tapping Saline
6 George Tomasso Canton
7 Jen Barker Livonia Franklin Final Div. Coach of the Year
8 Brian O Leary Novi Public Brian O Leary
9 Tim Storch Troy Athens Public S. Clark Udell
10 Thaier Mukhtar Fraser Private Randy Heethuist
11 Henry Steinwascher Troy
12 Brian Riederer Romeo
13 Ken Snage Lake Orion
14 Greg Kehler Grand Blanc
15 George Carty Saginaw Heritage
16 Andy Valdmanis Traverse City Central

Division Two:

District Coach of the Year School Region Coach of the Year
17 5
18 6
19 7
20 Bob Ciarlo Trenton 8
21
22
23 Final Div. Coach of the Year
24 Public Clark Udell – Forest Hills Central
25 Private Ken Penlin – Regina
26
27
28
29
30
31
32

Division Three:

District Coach of the Year School Region Coach of the Year
33 Bob Bukari Detroit Country Day 9 Bob Bukari -DCD
34 Kris Anderson Ludington 10 Kris Anderson -Ludington
35 Ton Anagnost Flint Powers 11 Tom Anagnost- Flint Powers
36 Randy Heethis Unity Christian 12 Randy Heethis – Unity Christian
37 Damon Havlicek Jackson Lumen Christi
38 John Deitering Lakeville
39 Raji Mondol Sagniaw Nouvel Final Div. Coach of the Year
40 Jamal Mubarakeh Dewitt Public Kris Anderson – Ludington
41 Amy Rossow Grosse Ile Private Randy Heethis-Unity Christian
42 Marty Sheerer St. Clair South Lake
43 Tim Teerherr Calvin Christian
44 Thom Schacher Ostego
45 Genieve Young Grand Rapids Catholic Central
46 Steve Vissia Freemont
47 Ken Cook Tawas
48 Mike Kelly Suttons Bay

Division Four:

District Coach of the Year School Region Coach of the Year
49 Adil Salmoni Ann Arbor Greenhills 13 David Backhurst – University Liggett School
50 Terri  Shear Clawson 14 Adil Sal